بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» نکاتی برای حفظ آرامش پرستار سالمند

نکاتی برای حفظ آرامش پرستار سالمند

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در باره آموزش نگهداری از سالمند به آن توجه کرد، وجود پرستاری موفق و حرفه ای است که باید در نظر داشته باشد که یک شخص سالمند با گذر زمان پیر و دچار کهولت سن شده است. وگرنه یک انسان است. پرستار سالمند بهتر است فراموش نکند که خود نیز روزی به پیری و کهولت سن دچار می رسد. با در نظر گرفتن این موضوع، دیگر شاهد بسیاری از رفتارهای نادرست که گاها بعضی مراقبان انجام می دهند، نیستیم.

ارتباط با بیمار از مهمترین مهارت ها و وظایف پزشکان و پرستاران است. زیرا برای ارتباط پرستار با بیمار و شرایط او باید بسیار صحبت کرد تا احساس راحتی و صمیمیت در بیمار و پرستار شکل بگیرد. پرستار در منزل با بررسی احوالات بیمار بسته به سن، جنسیت و روحیات پستار باید توانایی برقرای ارتباط صحیح را با بیمار در منزل داشته باشد.

سالمندان با توجه به اینکه انسان هستند نیاز‌های فراوانی از جمله نیازهای جسمی نظیر غذا، آب، نظافت… و خواب سالمند که از اهمیت بیشتری برخوردار است و… نیاز‌هایی روحی‌ نظیر احساس مفید بودن، برخوردار بودن از توجه و محبت و همچنین هم‌صحبتی دیگران و… که با وجود پرستار سالمند مجرب و آموزش دیده و همچنین همکاری بستگان برطرف می شود. برطرف نمودن این نیاز‌های روحی تاثیر بسیار مثبتی بر روحیه، شادابی و رضایت فرد سالمند و همچنین امید به زندگی او خواهد گذاشت. به بیانی دیگر، عزیزان سالمند ما علاوه بر مراقبت و نگهداری به همدم نیاز دارند. با برطرف نمودن احتیاجات آن‌ها، به آنها امید داده و با گوش دادن به سخنان‌شان به آن‌ها محبت کنند. اهمیت محبت کردن به سالمند در الویت کار یک نگهدار سالمند خوب است.چگونه جنسیت بچه را حدس بزنیم؟ مطلب مرتبط چگونه جنسیت بچه را حدس بزنیم؟

چند نکته برای ارتباط بهتر پرستار با بیماران در منزل


1- با بیمار واضح و شفاف سخن بگویید.

پرستاری که در منزل است باید واضح و بدون پیچیدگی با بیمار سخن گفته و صدای صحبت و ارتباط پرستار با بیمار هیچوقت نباید از یه حدی بلندتر شود. بهترین کار این است به دلیل برخورد با بیماران سالمند ناتوان و آلزایمری شمرده شمرده و شفاف صحبت کند تا سریع تر و بهتر منظور خود را برساند.


2- از اصطلاحات تخصصی دوری کنید.

گفتمانی که یک پرستار با پزشک خود میکند کاملا متفاوت از صحبت با بیماران است. یکی از اشتباهات عمده پرستاران استفاده از عبارات و اصطلاحات تخصصی در هنگام صحبت و انجام وظایف خود است. باید در گفتمان با توجه به شرایط بیمار صورت پذیرد تا به صورت ساده و قابل فهم باشد. حتی دارو ها و توضیح بیماری هایی که اصطلاحات خارجی دارد باید به طور کامل توضیح داده شود تا مفهوم یک مطلب تخصصی برای بیماران جا بیفتد.


3- برای ارتباط با بیمار آرام و صمیمی صحبت کنید.

مهمترین نیاز هر بیمار یا سالمند یا کودکی که نیاز به پرستار در منزل دارند احساس صمیمیت و احترام است. با ارتبطا بیشتر پرستار با بیمار آرامش و احترام در صحبت طرفین اتفاق می افتد.اگر با عجله و حالت دستوری صحبت کنید قطعا به نتیجه نمی رسید و از همه مهمتر نمی توانید وظایف خود را انجام دهید چون بیمار کمتر با شما همکاری می کند.


4- برای ارتباط پرستار با بیمار زبان بدن درستی داشته باشید.

وقتی شنوده هستید با تایید و همراهی توجه خود به آن موضوع نشان دهید. و هنگام صحبت و درخواست انجام کاری از این عزیزان زبان بدن درستی داشته باشید تا بهتر منظور حرف های شما را درک کنند این مورد برای بیماران و سالمندان هم توصیه می شود و خانواده ها هم باید کمک کنند.


5- پرستار باید شنونده خوبی باشد.

گاهی اوقات بیمار یا سالمندی که در منزل است به دلایل مختلف نیاز به هم صحبتی و یک شنونده خوب دارد. ارتباط پرستار با بیمار اگر با محبت و دلسوز باشد می تواند بهترین دوست یک سالمند باشد تا همدم صحبت ها و نصیحت های ایشان باشد. این مسئله به خصوص در سالمندان شایع است چون فقط صحبت کردن و احساس ارزشمند بودن است که برای آنها مفید می باشد.


نکاتی برای حفظ آرامش پرستار سالمند بیمار

کار پرستار بیمار می تواند خسته کننده و طاقت فرسا باشد. به ویژه برای پرستار بیماری که در بخش های اورژانسی مشغول به کار است. پرستار بیمار ممکن است در طول شیفت کاری اش بارها از اتاقی به اتاق دیگر برود و مراقب تعداد زیادی از بیماران باشد. یک پرستار سالمند بیمار برای اینکه در طول این مدت زمان پر کار و طاقت فرسا بتواند آرامش خود را حفظ کند، لازم است برای حفظ آرامش پرستار سالمند بیمار این نکات سودمند را به یاد داشته باشد:


1- زیاد قهوه ننوشید

ممکن است قهوه برای بسیاری از افراد انرژی زا باشد اما مقادیر زیاد آن نتیجه عکس خواهد داشت. برای پرستار نیز همین شرایط وجود دارد. 

2-صدای خود را بالا نبرید.

پرستار بیمار باید حرفه ای عمل کند و همیشه در کار و صحبتش آرامش وجود داشته باشد. پرستار سالمند باید صحبت هایش را با تن صدای کاملا معمولی بیان کند 

3-مشتاقانه گوش دهید.

پرستار سالمند باید بر روی شرایط بیمار و صحبت ها در مورد آن به دقت تمرکز کند. پرستار بیمار باید در هر مکالمه ای با خودش بگوید که شاید این صحبت ها برای درمان بیمار مفید باشد.


4-نفس عمیق بکشید.

ممکن است در طول یک شیفت کاری، مراقب بیمار بدون وقفه مشغول کار شود و متوجه فشار ناشی از کار نباشد. مهم است که مراقب بیمار زمانی هر چند کوتاه برای خودش در نظر بگیرد و چند نفس عمیق بکشد.


5-پرستار سالمند بیمار از خودتان مراقبت کنید.

پرستار بیمار باید هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی از خودش مراقبت کند. به جرات می توان گفت که این موضوع مهمترین نکته برای حفظ آرامش پرستار بیمار در زمان کار است. یک خواب راحت شبانه می تواند کلیدی برای شادابی پرستار بیمار در روز بعد باشد.


فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب


  دستگاه آب قلیایی دکتر مومنی   |   ساخت وبلاگ   |   روانشناس ایرانی در لندن  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


راجع به اعداد رند اشتباه نکن! ✓ورود به کانال یوتیوب راجع به اعداد رند اشتباه نکن! ✓ورود به کانال یوتیوب مشاهده