مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» پرستار آنکال چیست و چه وظایفی دارد؟

پرستار آنکال چیست و چه وظایفی دارد؟

فرض کنید خودتان یا یکی از عزیزان‌تان به هر دلیلی نیاز به مراجعه به بیمارستان در زمانی خارج از ساعات کاری روزانه داشته باشید. نبود پزشک یا خدمات پرستاری که به شما برای نجات خود یا عزیزان‌تان کمک کند، بسیار غیرمنطقی و دور از حد انتظار خواهد بود. به عبارتی ذهنیت ما از فضای بیمارستان این است که در هر ساعات از شبانه‌روز پزشک و پرستار داشته باشد. در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی خارج از ساعات کاری، حضور پزشکان و پرستارانی که در موارد اورژانسی خود را بالای سر بیماران برسانند، الزامی است. به پزشکان یا پرستارانی که مسئولیت این کار را می‌پذیرند، پزشک یا پرستار آنکال گفته می‌شود. اگر دانشجوی پزشکی یا پرستاری هستید یا این که می‌خواهید در مورد وضعیت آنکال این دو رشته و وظایف و قوانین مربوط به هر یک آشنا شوید تا انتهای این مقاله را بخوانید.


وظایف پرستار آنکال

به طور کلی یک پرستار آنکال باید به طور کامل در تمام ساعاتی که شیفت می‌ایستد، در دسترس باشد، بنابراین می‌توانیم وظایف پرستار آنکال را به صورت زیر تعریف کنیم:


پرستار آنکال باید در تمام شرایط و ساعات در دسترس باشد و در مدت زمان کوتاهی که معمولا 30 دقیقه است، نزد فردی که نیازمند درمان است رسیده و مراحل مورد نیاز برای برطرف کردن مشکل او را انجام دهد.

ارائه شرح حال همه بیماریان مراجعه کننده به پزشک آنکال، وظیفه دیگر پرستار در این شیفت است.

پرستار آنکال باید در مدت زمان شیفت خود داخل بیمارستان، به افرادی که به اورژانس می‌آیند هم رسیدگی کند.


وظایف پزشک آنکال

پزشک آنکال با توجه به شرایط و مسئولیت ویژه‌ای که دارد، باید وظایف خود را بهترین شکل ممکن انجام دهد. از جمله وظایف پزشک آنکال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پذیرش بیمارانی که از طریق اورژانس در بیمارستان بستری شده‌اند بودن در نظر داشتن شرایط نوع بستری آن‌ها

در صورتی که پزشک متخصص مقیم در بیمارستان حضور داشته باشد، باید شرح حال همه بیماران مراجعه کننده را به اطلاع پزشک انکال بیمارستان برساند تا در صورت لزوم بر بالین بیماران حاضر شود. با وجود پزشک متخصص مقیم باز هم عدم حضور یا در دسترس نبودن پزشک آنکال، باعث رفع مسئولیت حرفه‌ای از او نخواهد بود.

در صورتی که پزشک آنکال موارد بالا را رعایت نکند، از لیست آنکالی بیمارستان حذف شده و مراجعات مشاوره‌ای به او نیز قطع خواهد شد.

در صورتی که پزشک آنکال نتواند در روز یا ساعات مشخصی وظیفه خود را انجام دهد باید پس از انتخاب پزشک جایگزین خود، دلایل عدم حضور خود را نیز به مدیریت درمان بیمارستان اطلاع دهد.

در صورتی که پزشک متخصصی که در بیمارستان حضور دارد پزشک آنکال را برای مشاوره درمانی فرابخواند، موظف است در مدت 30 دقیقه خود را به بخش مربوطه برساند. البته در این موارد مسئولیت درمان بیمار بر عهده پزشک اولیه بوده و تصمیم در مورد روش درمانی نیز بر عهده او می‌باشد.

در صورتی که بیمار یا بیمارانی به ویزیت فوری پزشک اورژانس یا متخصص مقیم بیمارستان نیاز نداشته باشند، وظیفه پزشک آنکال است که ظرف مدت 4 ساعت بعد و پیش از اتمام شیفت آنکالی خود ویزیت را انجام دهد.چگونگی انتخاب پرستار آنکال در پزشکی

قوانین خاصی در انتخاب یک پرستار آنکال وجود دارد. در واقع تنها پرستارانی می‌توانند درخواست آنکالی بدهند که ارزیابی عملکردشان باعث دریافت امتیاز مثبت شده باشد. او باید به تماس‌هایش پاسخگو باشد و زمانی که فراخوانده شده در مکان مورد نظر حضور داشته باشد. همچنین پرستار آنکال در پزشکی باید در برنامه‌های شیفت آنکالی فعال بوده و در آنها شرکت کند. به جزو این، مواردی مانند انتقال بیماران یا اعزام آنها، رضایت بیماران و … هم جزو امتیازات مثبت یک پرستار به حساب می‌آید. البته امتیازدهی توسط رئیس بیمارستان، مدیر خدمات پرستاری، سوپروایزر بالینی و سرپرستار نیز با ضرایب مشخص را هم باید به عملکرد پرستاران اضافه کنیم. در نهایت اگر امتیاز کل یک پرستار آنکال بیمارستان بالاتر از 80 درصد باشد، در اولویت انتخاب قرار می‌گیرد.


نحوه محاسبه حق پرستار آنکال

نحوه محاسبه حق پرستار آنکال طبق قوانین مشخص گردیده است، ساعات پرستار آنکال در پزشکی طبق اضافه کار محاسبه می گردد، نحوه محاسبه حق پرستار آنکال به این صورت است که اگر پرستاران آنکال بیمارستان، فراخوان شده باشد، ساعات حضورشان مطابق با ساعات موظفی می باشد.


از طرف دیگر در صورت عدم فراخوان، حقوق پرستار آنکال به صورت هر سه ساعت پرستاری آنکالی معادل با یک ساعت محاسبه می گردد.


فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده