مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» ایده سرگرمی برای سالمندان

ایده سرگرمی برای سالمندان

بسیاری از سالمندان به دلیل ابتلا به بیماری هایی چون آرتریت شدید، آسیب های ناشی از خوردن زمین و سکته مغزی تحرک خود را از دست داده اند، این اتفاق منجر به این می شود که فرد دیگر نتواند فعالیت ها و سرگرمی هایی که زمانی از آن ها لذت می برد را انجام دهد، اما از دست دادن توانایی های جسمی به معنای تمام شدن زندگی نیست، تفریحات و سرگرمی هایی وجود داد که سالمند بدون تحرک می تواند از آن ها استفاده کنند، این تفریحات و سرگرمی ها برای تقویت روحیه سالمند بسیار مفید است.


اگر شما هم به دنبال بهترین سرگرمی برای این دوران هستید با ما همراه باشید.


هنر درمانی برای سرگرمی سالمندان

بیشتر جلسات هنر درمانی بر تجربه و احساسات، عواطف، ادراک و تخیل درونی فرد سالمند متمرکز است. اگرچه هنردرمانی شامل مطالعه مهارت‌ها و تکنیک‌های هنری می‌شود، اما تمرکز بر خلق تصویری است که از درون فرد می‌آید تا ترسیم یا ایجاد آنچه که فرد در دنیای بیرون می‌بیند.


به طور کلی ورزش های مختلف می تواند تاثیر زیادی بر سلامت جسمانی سالمندان داشته باشد. بنابراین بهتر است هر روز چند ساعتی را با آن ها بگذرانید تا جسم و روحشان تحت تاثیر پیری قرار نگیرد. حقیقت این است که سالمندان برای گذراندن این دوران فوق العاده به توجه و مراقبت جسمی و روحی زیادی نیاز دارند.


رفتن به کلاس های گروهی ورزشی

ورزش های گروهی متعددی وجود دارند که مناسب سالمندان است از جمله این ورزش های می توان به یوگا، Feldenkrais که حرکت هایی اصلاحی اند و یا تای چی اشاره کرد که گروه جالبی از ورزش های گروهی است، این ورزش ها انعطاف پذیری فرد را افزایش می دهند و به تعادل بدن فرد کمک می کنند، که این موضوع برای سالمندان اهمیت زیادی دارد و از زمین خوردن این افراد جلوگیری می کند.


موسیقی مورد علاقه سالمند را پخش کنید

موسیقی منبع سرگرمی آرامش بخش برای سالمندان است. همچنین می تواند برای سالمندان ابزاری برای ابراز وجود فراهم کند. می توانید عزیزان بزرگتر خود را به رقصیدن یا حرکت دادن بازوها و بدن خود به موسیقی تشویق کنید. اگر آهنگی را انتخاب کنید که ذهن او را به گذشته بازگرداند، ممکن است انگیزه بیشتری برای به اشتراک گذاشتن خاطرات با شما داشته باشد.


باغبانی

یکی از فرصت های عالی در هوای تازه باغبانی است. کاشت گل، آبیاری باغ و کندن علف های هرز بهترین سرگرمی برای سالمندان است تا خیالشان از شلوغی زندگی روزمره دور شود. دیدن گل ها یا استفاده از سبزیجاتی که کاشته اند برای همه بسیار جالب خواهد بود.


انجام امور خیریه

افراد مسن که کاملاً ناتوان از فعالیت بدنی هستند می توانند روابط مفیدی با جامعه ایجاد کنند و در جوامعی که برای انجام کارهای خوب طراحی شده اند شرکت کنند. با انجام کارهای خوب، افراد مسن احساس بهتری دارند. کار های خیر شامل جمع کردن بسته های معیشتی، بافت لباس برای نیازمندان و … می باشد.


استفاده از اینترنت را به آنها آموزش دهید

اگر سالمند شما به فن‌آوری آشنا نیست به آنها در مورد نحوه استفاده از اینترنت آموزش بدهید. از رسانه‌های اجتماعی، وب گردی و سرویس‌های چت آنلاین گرفته تا فیلم‌های آموزشی و موسیقی، دنیایی از سرگرمی برای سالمندان است. از طرفی این میتواند باعث شود تا سالمند با خانواده و دوستان در ارتباط باشد.

بازی‌های رومیزی انجام دهید

انجام بازی‌های رومیزی نه تنها سرگرم کننده است، بلکه انجام آنها مغز را تحریک کرده و از کاهش حافظه جلوگیری می‌کند. بازی با کارت، شطرنج و چکرز همیشه برای سالمندان خوب است، در حالی که بازی‌های ویدیویی تعاملی مانند Wii هم ذهن و هم بدن را تمرین می‌دهند. بسیاری از بازی‌های آنلاین در حال حاضر در دسترس هستند که حتی در صورت عدم حضور شما میتوانند سالمند را سرگرم نگه دارند.


حیوان‌درمانی (پت‌تراپی)

حیوانات نیز مانند ما انسان ها به عشق و شادی نیاز دارند. لطفا توجه داشته باشید که بازی با حیوانات باعث شادی هر دو طرف می شود. به صراحت می توان گفت که حیوانات خانگی نقش زیادی در سرگرمی بزرگسالان دارند و به همین دلیل است که بسیاری از افراد دوست دارند در خانه حیوانات را نگه داری کنند.


عضویت در کانون بازنشستگان

اکثر شهرها دارای مراکز بازنشستگی هستند. این مراکز که توسط شهرداری ها یا فرهنگسراها و پارک ها تأسیس شد و برنامه های مختلفی را برای اعضای خود در نظر می گیرند. با مراجعه به این مرکز فرم عضویت را تکمیل کنید. با برنامه های آن ها آشنا شوید و تجربیات و دوستان جدیدی به دست آورید. بهترین گزینه برای سالمندان شرکت در فعالیت های اجتماعی است؛ زیرا به آنها فرصت های جدیدی برای برقراری ارتباط با دوستان جدید می دهد.


سخن آخر

همه افراد مسن حق دارند ازدوران پیری خود نهایت استفاده را برده و با یادگیری چیزهای جدید از آن لذت ببرند. پدران و مادران قدیمی ما سال هاست که کار می کنند و اکنون زمان استراحت آنها فرا رسیده است. آنها می توانند با انتخاب برنامه ها و ایده های سرگرمی مورد علاقه خود لحظات شادی را تجربه کنند.


با افزایش سن، ممکن است فرد خودش یا کسی را که دوست دارد فراموش کند. اگرچه نمی توان از پیری جلوگیری کرد اما چیزهایی وجود دارد که می تواند روند پیری مغز را کند، کند. با انجام بازی یا حل پازل روی مغز خود کار می کنید حافظه خود را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشید و پیری مغز را کاهش می دهید.


برای سالمندان، انجام بازی های فکری برای پیشگیری از بیماری آلزایمر و تقویت حافظه جز ایده سرگرمی بسیار مهمی است بنابراین بهتر است با یادگیری بازی های فکری مناسب برای سالمندان، آن ها را برای مقابله با بیماری آلزایمر و پیری مغز آماده کنیم.


فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


 چگونه کیف پول خود را به همستر کامبت وصل کنیم؟ چگونه کیف پول خود را به همستر کامبت وصل کنیم؟ مشاهده