مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» روزه داری در سالمندان

روزه داری در سالمندان


رمضان، ماه مبارکی است که مسلمانان در سراسر جهان از طلوع تا غروب آفتاب، به روزه داری، نماز، مراقبه و حضور در جمع مؤمنان می‌پردازند. روزه گرفتن در سنین پایین متفاوت با افراد مسن است، در دوران سالمندی نیاز به ملاحظات و تمهیدات خاصی دارد که چنانچه مورد توجه قرار نگیرد می‌تواند تبعات ناگواری به همراه داشته باشد. در این مقاله، به بررسی نکات مهمی که سالمندان باید در مورد روزه گرفتن در ماه رمضان رعایت کنند، پرداخته خواهد شد.

دوران سالمندی همراه با تغییر در نیاز های تغذیه ای بوده بطوریکه نیاز به انرژی در سالمندان کاهش یافته، نیاز های پروتئینی قدری افزایش و میزان نیاز به آب و مایعات حداقل 8- 6 لیوان می باشد. روزه داری در دوران سالمندی نیاز به ملاحظات و تمهیدات خاصی دارد که چنانچه مورد توجه قرار نگیرد می تواند تبعات ناگواری به همراه داشته باشد.
برخی از مهمترین توصیه های پزشکان به روزه دارن، به ویژه روزه داران بالای 60 سال عبارت است از:


  • از غذاهای پرفیبر استفاده کنید
  • برای صبحانه و افطار سالاد و روغن زیتون توصیه می شود
  • لبنیات کم چرب توصیه می شود
  • مصرف میوه و سبزی به میزان کافی بین سحر تا افطار ضروری است
  • پیاده روی کوتاه بعد از افطار می تواند به بهبود گردش خون و آرامش عضلات کمک کند
  • از مصرف غذاهای چرب و شیرین مانند زولبیا و بامیه خودداری کنید.
  • خشکبار و آجیل بهترین میان وعده بین سحر و افطار برای روزه داران است.


چه سالمندانی نباید روزه بگیرند؟

روزه گرفتن برای برخی از سالمندان ممکن است مضر باشد و باید از روزه گرفتن خودداری کنند. به طور کلی، سالمندانی که دچار بیماری‌هایی هستند که روزه گرفتن برای آنها ممکن است خطرناک باشد، باید از روزه گرفتن خودداری کنند. این بیماری‌ها شامل:


1) سالمندان با بیماری‌های قلبی

سالمندانی که دچار بیماری‌های قلبی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی‌ عروقی و آریتمی قلبی هستند، باید قبل از تصمیم گیری در مورد روزه گرفتن، با پزشک خود مشورت کنند.


2) افراد مسن مبتلا به بیماری شدید ریوی

سالمندانی که از بیماری های ریوی مانند آسم و برونشیت رنج می برند باید با پزشک خود در مورد مناسب بودن روزه گرفتن مشورت کنند.


3) سالمندان مبتلا به دیابت

سالمندانی که دچار دیابت هستند، باید قبل از تصمیم گیری در مورد روزه گرفتن، با پزشک خود مشورت کنند و با توجه به وضعیت شخصی خود تصمیم بگیرند.


4) سالمندان با بیماری‌های کلیوی

سالمندانی که دچار بیماری‌های کلیوی هستند، باید با مشاوره پزشک خود تصمیم بگیرند که آیا روزه گرفتن برای آنها مناسب است یا نه.


4) سالمندان با بیماری‌های گوارشی

افراد مسن مبتلا به اختلالات گوارشی مانند زخم معده، گرفتگی عضلات، حساسیت های گوارشی یا سایر اختلالات گوارشی.


نکاتی که باید در مورد روزه گرفتن در سالمندی رعایت کرد!

1) مصرف غذای متنوع و مواد مغذی

در ماه رمضان به دلیل کمبود غذای روزانه باید به تنوع غذایی و مصرف مواد مغذی توجه ویژه ای شود. سالمندان باید بیشتر از سبزیجات، میوه ها، گوشت، ماهی، لوبیا و سایر مواد غذایی با ارزش غذایی بالا استفاده کنند تا از کمبودهای تغذیه ای جلوگیری کنند.


2) استراحت و خواب کافی

به دلیل کاهش میزان مصرف آب در طول روزه، سالمندان باید به خواب و استراحت کافی توجه کنند. به عنوان مثال، باید برنامه خود را طوری تنظیم کنند که بتوانند در طول روز، زمانی برای استراحت داشته باشند.


3) تنظیم مواقع مصرف داروها

اگر سالمندان نیاز به مصرف داروهای خاصی دارند، زمان مصرف باید با توجه به زمان ناشتا تنظیم شود. به عنوان مثال، استفاده از داروهایی که باعث تنش یا تحریک عضلانی می شوند باید با زمان هایی که روزه داری دشوارتر است، مانند صبح زود یا عصر تنظیم شود.


4) مصرف مایعات کافی

به دلیل کاهش میزان مصرف آب در طول روزه، سالمندان باید به مصرف مایعات کافی توجه کنند. این شامل مصرف آب، آب‌میوه، شربت، چای و دیگر مایعات است.


5) حفظ سلامت روحی و روانی

سالمندان باید در این ماه به حفظ سلامت روان توجه کنند. این ماه ممکن است برای آنها سخت باشد و ممکن است احساس تنهایی و خستگی کنند، بنابراین بهتر است چیزهای متفاوتی مانند خواندن کتاب، گوش دادن به موسیقی یا تعامل با دوستان و خانواده را امتحان کنید.


فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


 چگونه کیف پول خود را به همستر کامبت وصل کنیم؟ چگونه کیف پول خود را به همستر کامبت وصل کنیم؟ مشاهده