مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» مراقبت از کودک بیش فعال در منزل

مراقبت از کودک بیش فعال در منزل

مراقبت از کودک بیش فعال در منزل، باید به گونه‌ای باشد که کودک بیش فعال را اصلا سرزنش نشود. بچه‌های بیش فعال خیلی دوست دارند مورد رضایت والدین و نزدیکان باشند، آن‌ها بیشتر از هر کسی مشتاق هستند که روی چیزهای مورد علاقشون متمرکز شوند. ولی چکار کنند که این بی‌قراری دست خودشان نیست، بلکه یک نوع اختلال است. شما به جای اینکه آنرا با بچه‌های دیگر مقایسه کنید و مورد سرکوفت، ملامت و تنبیه قرار دهید بهترین رفتار این است صبور باشید و درمان آن‌ها را پیگیری کنید.


علائم بیش فعالی در کودکان

  • کودک به راحتی دچار حواس پرتی می‌شود.
  • در گوش دادن مشکل دارد.
  • به طور منظم صحبت طرف مقابل را قطع می‌کند.
  • مدام در حال حرکت و تکان خوردن است.
  • قادر به انجام بی سر و صدای کارهای نیست.


از عواملی که می توانند در بروز این اختلال یش فعالی کودکان موثر باشند سیگار کشیدن و یا مصرف الکل در دوران بار داری توسط مادر است.


مراقبت از کودک بیش فعال

نیاز به مراقبت خوب از فرزندتان باید قبل از هر اقدامی جدی گرفته شود. زیرا هر چقدر هم که به فرزند دلبندتان اهمیت دهید، اگر نظر او را جلب نکنید، نمی توانید موفق شوید.


اگر بچه بیش فعال را با رفتاردرمانی کنترل کنید، حرف گوش کن می‌شوند و می‌توانند به آرامی با اسباب‌بازی‌های خود بازی کنند. همچنین روی درس و مشق خود متمرکز شود، شما با درمان کردن کودک‌تان بهترین مراقبت را برای وی به ارمغان آوردید، زیرا کمتر خود را در معرض خطر قرار می‌دهد.

اگر مجبور شوید کودک خود را برای چند دقیقه تنها بگذارید، کمتر احساس اضطراب خواهید کرد. بهتر است در روند درمان صبور باشید و آرامش شما به تدریج به فرزندتان منتقل شود.


با کودک بیش فعال چگونه رفتار کنیم؟

با کودک بیش فعال خود، باید قبل از هر رفتاری از خود صبوری به خرج داد و خون سردی خود را حفظ کرد. اگر آرام باشید بچه خود را به آرامش دعوت کردید و اگر غیر از این رفتار کنید نه تنها رفتار آن درست نخواهد شد بلکه ناآرا‌م‌تر و بدتر می‌شود.

اگر می خواهید فرزندتان را درمان کنید، خوب است بدانید که درمان آنی نیست بلکه طولانی مدت است، بنابراین نباید در مدت زمان کوتاهی احساس خستگی و ناامیدی کنید.

این نوع کودکان اصولا بیش از بچه‌های دیگر مورد شماتت قرار می‌گیرند و کم‌محبتی به آن‌ها می‌شود بهتر است این رفتار نادرست را کنار گذاشت و آن‌ها را مورد محبت قرار خواهد دهید که با کم‌محبتی ضربه بیشتری نخورند.

برخی اوقات بهتر است شما فقط روی حسن رفتارهای بچه خود متمرکز شوید و از خداوند به خاطر دادن این فرزندتان شکرگذاری کنید.

بعضی وقت‌ها با کودکتان خلوت کنید و با آرامش با آن‌ها حرف بزنید و به حرف‌ها و خواسته‌های آن گوش دهید.

بخشی از خانه را به کودک خود بدهید و آن را به شکلی خاص علامت گذاری کنید تا به فرزندتان نشان دهید که این قسمت متعلق به شماست.


افزایش عزت نفس در مورد تشویق آنها به انجام کاری است که منجر به موفقیت می شود. برای مثال می توان آنها را تشویق کرد تا در هنرهای رزمی و فعالیت های هنری موفق شوند. بر علایق آنها تمرکز کنید و زمینه های لازم را برای آنها فراهم کنید. در عین حال انتظار نداشته باشید از ظرفیتش فراتر رود.


از ارتباط چشمی با فرزندتان غافل نشوید و سعی کنید در برخورد و رفتار خود با آن‌ها آرام باشید چرا که ناآرامی شما اثرات منفی خواهد گذاشت.

برای خواب و تغذیه آن‌ها برنامه منظم چیده شود و از استراحت کافی آن‌ها اطمینان پیدا کنید چرا که خستگی بیش فعالی را تشدید خواهد کرد.

اگر زندگی شما تغییر می کند، بهتر است کودکانتان را کم کم آماده کنید، زیرا برای آنها سخت است که به یکباره متعهد به تغییر شوند.


کودکان بیش فعال می توانند با فعالیت های خسته کننده بسیار ناراحت شوند. بهتر است آنها را در چنین مراسماتی به همراه خود نبرید.


پرستاری و مراقبت از کودکان بیش‌فعال

کودکان مبتلا به ADHD اغلب در توانایی انجام وظایف عملی، فکر کردن و برنامه ریزی، سازماندهی وظایف، کنترل تکانه ها و تکمیل وظایف مشکل دارند. بنابراین بهتر است با به دست آوردن تدریجی توانایی انجام کارها، کودک را تشویق کنید تا بتواند از یک پرستار بچه حرفه ای کمک بگیرد.

فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده